Jaka barwa światła do alkoholu?
Spis treści
Temperatura barwowa światła.
Dobieramy odpowiednią dla asortymentu alkoholi barwę światła białego.
Temperatura barwowa wskazuje jak „ciepłe” jest światło białe. Nie ma to żadnego związku z emisją ciepła, a tylko z barwą światła: może ona być zimna, neutralna oraz ciepła. Jednostką temperatury barwowej jest stopień Kelwina.
CEL: Dobrze wybrana barwa światła oświetlenia na stoisku alkoholowym zwiększa komfort widzenia i poprawia kolorystykę produktów.
EFEKT: Barwa światła skłania do działania – ma wpływ na impulsowe podjęcia decyzji o kupnie.
Streszczenie: temperatura barwowa światła określa barwę światła białego, jej jednostką jest Kelwin [K]
Jaka barwa światła do alkoholu?
Sklep monopolowy jest szczególnie trudny do oświetlenia. Rzeczywiście, chodzi tu o przyciągnięcie wzroku klientów do butelek, ale także o ochronę najrzadszych, najstarszych, a przez to najdroższych win i roczników.
To, co musisz wiedzieć i szczególnie wziąć pod uwagę przy tworzeniu swojego sklepu z winami, to fakt, że światło może mieć szkodliwy wpływ na Twoje butelki, dlatego lepiej ograniczyć dopływ światła, aby uniknąć pogorszenia smaku. Rzeczywiście, białe światło, a głównie fale niebieskie i fioletowe, jest odpowiedzialne za reakcję chemiczną, która zmienia smak wina. Zjawisko to nazywane jest „smakiem światła”. Wina białe, a w szczególności szampan, są bardzo dotknięte tym zjawiskiem. Dlatego lepiej unikać stosowania źródeł fluorescencyjnych, które emitują w całym spektrum światła.
Jaka barwa światła do alkoholu?
Preferujemy zawsze oprawy LED, ponieważ umożliwiają one spełnienie tych dwóch kryteriów: po pierwsze, diody LED nagrzewają się znacznie mniej, bo są wyposażone w wewnętrzne pasywne systemy chłodzenia. Następnie temperaturę barwową diod LED można bardzo precyzyjnie dobrać, ponieważ zależy ona od warstw materiałów wybranych podczas produkcji.
Jak oświetlić stoisko z alkoholem?
Możesz zdecydować się na oprawy o bardzo ciepłej temperaturze barwowej do brandy, whiskey oraz wina. W tym asortymencie radzimy nie przekraczać poziomu 2700-3000 K dla świateł mocowanych bardzo blisko butelek. W swoich projektach preferujemy 3000 K. W pozostałej części sklepu, jeśli chcesz pozostać na bardziej klasycznym i bielszym świetle, nie przekraczaj 4000 K. Wyjątkiem są alkohole takie jak wódki gdzie możemy zastosować bardzo zimne światło o barwie nawet powyżej 4000 K.
Czym właściwie jest temperatura barwowa?
Temperatura barwowa różni się w zależności od rodzaju źródła światła. Od ciepłego do zimnego:
Płomień świeczki: 1500 K
Żarówka tradycyjna: 2600 – 2700 K
Żarówka halogenowa: 2700 – 3000 K
Świetlówka TL: 4500 – 6500 K
Światło dzienne: 5500 – 7000 K
Dla źródeł światła o barwie światła białej normy określają trzy zasadnicze grupy:
Barwa biała ciepła
Polska norma PN-EN 12464-1 która dotyczy oświetlenia miejsca pracy w budynku określa że, jest to temperatura barwowa niższa niż 3300 K. Diody LED o takiej barwie są zbliżone temperaturą barwową do klasycznych żarówek wolframowych.
Barwa biała neutralna
Według tej samej normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa z zakresu pomiędzy 3300 K a 5300 K. W wypadku diod LED pod pojęciem temperatury barwowej neutralnej rozumiane są zakresy pomiędzy 3800 a 4500 K określane handlowo jako 4000 K. Światło o neutralnej barwie jest maksymalnie zbliżone do czystego światła białego, dzięki czemu pasuje we wszelkich lokalach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych, wizażystka, kwiaciarnia).
Barwa biała zimna
Norma PN-EN 12464-1 przyjmuje że, jest to temperatura barwowa powyżej 5300 K. Diody LED, które dają światło białe chłodne dostarczają większą ilość światła, niż barwy cieplejsze przy tej samej mocy źródła, ich wykorzystanie jest zatem bardziej ekonomiczne. W handlu przyjęte jest określanie diod LED o barwie od 5000 K jako światło zimne.
źródło: http://www.oswietleniesklepow.pl/barwa-swiatla-opraw-sklepowych.html
Jaka barwa światła do alkoholu?
Współczynnik oddawania barw CRI
CRI (od ang. colour rendering index), Ra – wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału pomiędzy 0 a 100. Charakteryzuje, jak postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. Oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej im ten wskaźnik jest wyższy. Wraz ze wzrostem barwy są lepiej oddawane aż do CRI 100, co oznacza światło słoneczne dzienne.
CRI równy 100 pokazuje prawdziwe kolory obiektu. Tradycyjne źródła światła: żarowe i halogenowe miały CRI 100. Zazwyczaj źródła światła o CRI od 80 do 89 są uważane za dobre, a te od CRI 90 są doskonałe!
Ogólna zasada brzmi: im wyższy CRI, tym lepsza zdolność oddawania barw.
Zestaw oświetleniowy do alkoholu OPTYMALNY ZŁ 999 / komplet
- 3 naświetlacze BOSS LED SPOT
- trzyfazowy szynoprzewód 2m
- akcesoria montażowe
- kolor: biały 9016 lub czarny 9005
- żywotność do 50000 godzin
- gwarancja 24 miesiące
- 60% niższy pobór prądu
- darmowa przesyłka
- cena netto + 23%VAT
Zestaw oświetleniowy do alkoholu MESSA LED ZŁ1199 / komplet
- 3 naświetlacze MESSA LED SPOT
- trzyfazowy szynoprzewód 2m
- akcesoria montażowe
- biały 9016 lub czarny 9005
- żywotność do 50000 godzin
- gwarancja 24 miesiące
- 60% niższy pobór prądu
- darmowa przesyłka
- cena netto + 23%VAT
Zestaw oświetleniowy do alkoholu EKSPERT ZŁ1999 / komplet
- 6 naświetlaczy BOSS LED SPOT
- 2 x trzyfazowy szynoprzewód 2m
- akcesoria montażowe
- biały 9016 lub czarny 9005
- żywotność do 50000 godzin
- gwarancja 24 miesiące
- 60% niższy pobór prądu
- darmowa przesyłka
- cena netto + 23%VAT