Przejdź do treści

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Oświetlenie specjalistyczne do wina - czy światło wpływa na wino?

Tak, światło wpływa na wino. Ale zależy to od rodzaju światła, siły światła, czasu ekspozycji, rodzaju wina i rodzaju butelki wina, w której znajduje się wino.

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Wyobraź sobie butelkę wina pozostawioną w samochodzie. Przez tydzień jest 30°C., w kolejnym tygodniu będzie 20 stopni Celsjusza, potem znowu 30°C w następnym tygodniu. To typowe polskie lato. Niestabilna, zmienna temperatura powoduje, że korek rozszerza się i kurczy, ostatecznie tracąc swoją integralność. Butelka nie przecieka, ale korek przepuszcza znacznie więcej powietrza niż powinien. Nieco tlenu jest dobre, zwłaszcza przed podaniem, dlatego ludzie uczą się dekantować wino i cenią to, co robią estry w winie.

Ale za dużo tlenu to zły kierunek. Wzrost ekspozycji na tlen z uszkodzonego korka powoduje, że tak duża część etanolu zawartego w winie zamienia się w aldehyd octowy a próg sensoryczny zostaje przekroczony. Wino smakuje teraz bardziej jak aldehyd octowy niż cokolwiek innego. Znany również jako ocet. To wina światła.

Tak więc przechowywanie butelek w stałych i optymalnych temperaturach przechowywania jest jednym ze sposobów zapobiegania wadom wina. Innym jest wybór oświetlenia specjalistycznego do wina, które nie zniszczy jego chemicznej struktury.

To samo dotyczy oświetlenia regałów w sklepie.

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak światło wpływa na wino. Poniżej nieco informacji  jak najlepiej skonfigurować swoje specjalistyczne oświetlenie do wina. Obecnie światło z led można tak skonfigurować aby chronić swoje produkty nawet w czasie ekspozycji.

Jak światło wpływa na wino?

Światło może zmienić skład chemiczny wina — podobnie jak tlen i temperaturę — ​​i spowodować wady wina. Powstałe wino jest znane jako lekkie uderzenie. Oznacza to, że wino jest przedwcześnie starzone, a jego smak, aromat, kolor i odczucia w ustach zostały nieodwracalnie zmienione na gorsze.

Dzieje się tak, ponieważ światło powoduje szybsze tworzenie się związków siarki w winie. Wina o lekkim uderzeniu mają zatem nieprzyjemne aromaty i profile smakowe:  gotowanej kapusty czy zgniłego jajka po prostu przekraczają próg sensoryczny.

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Oświetlenie specjalistyczne do wina - oprawy i źródła światła

Jaki rodzaj światła wpływa na wino?

Bezpośrednie światło słoneczne oraz elektryczne lampy fluorescencyjne i UV (na przykład w piwnicy na wino) mogą powodować wady wina.

Na jakie wina ma wpływ światło?

Podczas gdy wszystkie rodzaje wina są pod wpływem światła, im jaśniejsze wino, tym łatwiej będzie pod wpływem światła. Czerwone wina pochłaniają więcej promieniowania z ekspozycji na promieniowanie UV. Ale mają też wyższą koncentrację tanin, które minimalizują wpływ tego narażenia, chociaż stężenie to spada wraz z dojrzałym czerwonym winem .
Na jaki rodzaj butelek wina wpływa światło?

Każda butelka zapewni pewien poziom ochrony przed ekspozycją na światło, ale im ciemniejsza, tym lepiej.

Badanie przeprowadzone przez producentów wykazało, że wina niemusujące i musujące butelkowane w przezroczystym szkle i umieszczone 35 centymetrów od dwóch 40-watowych lamp fluorescencyjnych wykazały zauważalny wzrost aromatów uderzonych światłem po około 3,5 godzinach. Ten sam eksperyment z zielonymi butelkami wykazał porównywalne zmiany po około 20-30 godzinach. Stwierdzono jednak, że bursztynowe butelki zapewniają lepszą ochronę niż przezroczyste i zielone butelki. Szkło przezroczyste jest gorsze od szkła zielonego jest gorsze od szkła bursztynowego.

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Wpływ ma również kształt butelki i kierunek padania światła. Znane są badania, które wykazały, że przy oświetleniu z góry butelki z długą szyjką i płytkim kątem na ramieniu butelki znacznie skuteczniej chronią napoje alkoholowe przed uszkodzeniami spowodowanymi światłem.

Ile światła jest szkodliwe dla przechowywanego wina?

Każda ilość bezpośredniego światła może niekorzystnie wpłynąć na jakość wina. Ale możliwe jest ilościowe określenie wpływu czasu.

Wspomniane powyżej badanie, w którym wystawienie wina na dwie 40-watowe żarówki z bliskiej odległości jest nietypową ekspozycją na światło. Pomocne są ustalenia dotyczące koloru butelki. Ale szybkość, z jaką wino rozwinęło wady, jest funkcją tego, jak agresywnie wino zostało wystawione na działanie światła. Inne badanie próbowało naśladować typowe światło znalezione w sklepie z winami. Badanie to wykazało, że prawie wszystkie wina po 200-500 godzinach doświadczyły lekkich błędów.

Jaki rodzaj oświetlenia jest najlepszy do piwnicy na wino?

Oświetlenie LED z możliwością ściemniania to najlepsze oświetlenie do sklepu z winem. Żaden rodzaj oświetlenia nie rozwiąże całkowicie problemu wad wina spowodowanych światłem. Ale najlepiej jest użyć ściemnialnych świateł LED, ponieważ wydzielają one minimalnie ciepło i mogą mieć przyciemnioną jasność w razie potrzeby. Światła bez diod LED, nawet jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z twoim winem, wydzielają dużo ciepła, które może zmienić temperaturę twojego sklepu i „ugotować” wino — co jest słowem używanym do określania wad wina związanych z wysoką temperaturą. Przynajmniej możesz wybrać oświetlenie, które nie stanie się zmienną w ustawieniu i utrzymaniu optymalnej temperatury w sklepie.

Oświetlenie specjalistyczne do wina

Wykorzystując swoje ponad 15-letnie doświadczenie w projektach luksusowych sklepów odnieśliśmy sukces w oświetleniu wina używająć opraw z wąskim strumieniem światła, o barwie nie więcej niż 2700 K. Umiejscowienie jest kluczowe. Jedno światło nad każdym rzędem butelek wina rozmieszczonych strategicznie, aby etykiety świeciły od góry do dołu.

Jak mogę chronić moją kolekcję win przed ekspozycją na światło?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby chronić swoją kolekcję win przed ekspozycją na światło, jest przechowywanie jej w ciemnym otoczeniu o kontrolowanej temperaturze. Chociaż kolor i rodzaj butelki wina zapewnia pewną ochronę przed światłem, nie ryzykuj ze swoimi zapasami. Inne kroki, które możesz podjąć, aby zasłonić promienie światła, lub przechowywanie wina w kartonowych lub drewnianych pojemnikach. Jeśli Twoje miejsce do przechowywania wina jest zaprojektowane tak, aby eksponować butelki, rozważ przyjrzenie się butelkom wina o ulepszonych właściwościach filtrowania światła.

Oświetlenie specjalistyczne do wina - lampy

Czy światło LED wpływa na wino?

Dzięki lampom LED emitowane jest bardzo minimalne ciepło. Diody LED pozostają chłodne i nie wpływają na temperaturę w piwnicy na wino. Zapobiega to wahaniom temperatury, eliminując w ten sposób ryzyko degradacji wina i gromadzenia się wilgoci.

Oświetlenie specjalistyczne do wina – Boss LED Spot – odpowiednia barwa światła, brak emisji UV i IR. Wysoki wskaźnik oddawania barw.

Dostawcy energii nienawidzą tej lampy…. Pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet do 80%.

boss led spot black
świetlówki LED do żywności

Oświetlenie specjalistyczne do wina - świetlówki LED

Jakie światło jest złe dla wina?

Promienie UV

Z biegiem czasu bezpośrednie światło słoneczne i inne rodzaje światła żarowego – w tym żarówki fluorescencyjne – mogą faktycznie zmienić smak wina. Zasadniczo promienie UV reagują ze związkami fenolowymi zawartymi w winie, tworząc związki siarki, które pachną i smakują – jednym słowem – okropnie.

Oświetlenie specjalistyczne do wina w postaci świetlówek liniowych.

Oświetlenie specjalistyczne do wina - listwy i taśmy LED

Oświetlenie typu taśmy i profile LED mogą biegać wzdłuż półek i zapewniać wystarczającą ilość światła, aby pomóc kolekcjonerom wina w odczytywaniu etykiet. Specjalne spoty mogą być używane do podświetlania pojedynczych butelek w stojakach.

Nie zapomnij nigdy wyłączyć światła w godzinach kiedy sklep jest zamknięty!

profil taśma LED do żywności

Zestaw oświetleniowy do wina OPTYMALNY ZŁ 1299 / komplet

 • 3 naświetlacze BOSS LED SPOT
 • trzyfazowy szynoprzewód 2m
 • akcesoria montażowe
 • kolor: biały 9016 lub czarny 9005
 • żywotność do 50000 godzin
 • gwarancja 24 miesiące
 • 60% niższy pobór prądu
 • darmowa przesyłka
 • cena netto + 23%VAT
boss led spot white

Zestaw oświetleniowy do wina MESSA LED ZŁ1699 / komplet

 • 3 naświetlacze MESSA LED SPOT
 • trzyfazowy szynoprzewód 2m
 • akcesoria montażowe
 • biały 9016 lub czarny 9005
 • żywotność do 50000 godzin
 • gwarancja 24 miesiące
 • 60% niższy pobór prądu
 • darmowa przesyłka
 • cena netto + 23%VAT
messa led spot white

Zestaw oświetleniowy do wina EKSPERT ZŁ 2499 / komplet

 • 6 naświetlaczy BOSS LED SPOT
 • 2 x trzyfazowy szynoprzewód 2m
 • akcesoria montażowe
 • biały 9016 lub czarny 9005
 • żywotność do 50000 godzin
 • gwarancja 24 miesiące
 • 60% niższy pobór prądu
 • darmowa przesyłka
 • cena netto + 23%VAT
boss led spot black