Przejdź do treści

jaka barwa światła do pieczywa

Jaka barwa światła do pieczywa?

Oświetlenie jest ważnym punktem w polepszaniu wizerunku produktów oferowanych do sprzedaży. Celem jest wzbudzenie zainteresowania klienta, aby chciał kupić chleb oraz bułki i wracał codziennie.

Złoto-brązowy kolor należy do tych specyficznych dla produktów widm LED o skorelowanej temperaturze barwowej 2500-2700 K. W szczególności zapewnia nasycone oddawanie bogatych złoto-brązowych kolorów. To widmo jest idealne do oświetlania świeżego pieczywa i produktów piekarniczych.

Doradca d/s oświetlenia pieczywa Maxi-Light 505-876-434

temperatura barwowa światła

Im wyższa jest wartość wyrażona w stopniach Kelwina tym światło jest chłodniejsze i jaśniejsze, odwrotnie im niższa jest ilość stopni Kelwina tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte.

Temperatura barwowa światła.

Dobieramy odpowiednią dla asortymentu barwę światła białego.

Temperatura barwowa podaje jak ciepłe jest światło białe. Nie ma tu związku z emisją ciepła, a jedynie z barwą światła: może ona być zimna, neutralna oraz ciepła. Jednostką temperatury barwowej jest stopień Kelwina.

CEL: Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie komfortu widzenia i poprawia kolorystykę.
EFEKT: Barwa światła może aktywizować do działania – podjęcia decyzji o zakupie.

Podsumowanie: temperatura barwowa światła określa barwę światła białego, jej jednostką jest Kelwin [K]

Specjalistyczne rozwiązania oświetleniowe do chleba i pieczywa

Dobre oświetlenie niekoniecznie oznacza ustawienie silniejszego strumienia świetlnego. To raczej kwestia pracy nad oświetleniem, które wzbudzi zainteresowanie wśród konsumentów, a tym samym zachęci ich do zakupu Twoich produktów, dzięki podświetleniu określonych przestrzeni, określonych okien, a nawet niektórych produktów (ciastek, pieczywa itp.). Należy również zagwarantować komfort wizualny klientów. Na przykład odpowiednie oświetlenie ułatwi krążenie klientom w punkcie sprzedaży. Podobnie dbanie o oświetlenie okna, progu i znaku sygnalizuje otwarcie firmy, jednocześnie poprawiając wizerunek marki i produktów.

Każdy rodzaj handlu odpowiada ściśle określonemu rodzajowi „koloru światła”. A dla Was, piekarzy i cukierników, najlepiej wybrać tak zwane „ciepłe” światło, około 2700 K, aby stworzyć ciepłą atmosferę .

Aby podkreślić Twoje wypieki i małe ciastka, rozwiązania oświetleniowe wybrane do regałów powinny ograniczać dopływ ciepła, aby nie wpływać na jakość konserwacji Twoich produktów.

Innym ważnym punktem jest wskaźnik oddawania barw lub CRI. Na przykład w piekarni, regułą jest wybieranie żarówek, których CRI jest bliski 100 (100 to CRI światła dziennego). Ma to na celu nie „zmylić” klienta co do „prawdziwego” koloru produktu, który kupuje w Twoim sklepie.

Jaka barwa światła do pieczywa?

Niektóre rodzaje oświetlenia oferują odwzorowanie kolorów i świateł, które szkodzą chlebowi i wypiekom, a inne, odwrotnie, je uwydatniają. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiednich świateł. Ogólnie rzecz biorąc, światła o ciepłych odcieniach podkreślają pieczywo. Oświetlenie około 2700 kelwinów jest uważane za „ciepłe” światło, które tworzy ciepłą atmosferę. Odpowiedni lekki odcień pomaga również wydobyć zarumienienie skórki chleba i świeżość produktów.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do piekarni?

Jaka barwa światła do pieczywa
Jaka barwa światła do pieczywa
Jaka barwa światła do pieczywa
Jaka barwa światła do pieczywa?

Podobnie jak kolorystyka czy identyfikacja wizualna sklepu, oświetlenie może wpływać na zachowania konsumentów, optymalizując postrzeganie przestrzeni, przemieszczanie się klientów i promocję produktów.

Ze względu na jednolitą temperaturę barwową dużego środowiska, takiego jak oświetlenie ogólne 3000 K, różnica temperatur barwowych między stosunkowo niską szafą wystawienniczą a ramą wystawienniczą nie zniszczy ogólnego efektu wewnętrznego i nie jest łatwo spowodować zaskoczenie klientów.
Odwzorowanie kolorów reprezentuje zdolność światła do przywracania oryginalnego koloru obiektu. Mówi się popularnie, że kolor światła jest wyższy, a kolor oświetlanego obiektu bardziej zachęcający. Dlatego oddawanie barw źródła światła jest kluczem do wyglądu chleba i ciasta.

Czym właściwie jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa różni się w zależności od rodzaju źródła światła. Od ciepłego do zimnego:
Płomień świeczki: 1500 K
Żarówka tradycyjna: 2600 – 2700 K
Żarówka halogenowa: 2700 – 3000 K
Świetlówka TL: 4500 – 6500 K
Światło dzienne: 5500 – 7000 K

Dla źródeł światła o barwie światła białej normy określają trzy zasadnicze grupy:

Barwa biała ciepła

Polska norma PN-EN 12464-1 która dotyczy oświetlenia miejsca pracy w budynku określa że, jest to temperatura barwowa niższa niż 3300 K. Diody LED o takiej barwie są zbliżone temperaturą barwową do klasycznych żarówek wolframowych.

Barwa biała neutralna

Według tej samej normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa z zakresu pomiędzy 3300 K a 5300 K. W wypadku diod LED pod pojęciem temperatury barwowej neutralnej rozumiane są zakresy pomiędzy 3800 a 4500 K określane handlowo jako 4000 K. Światło o neutralnej barwie jest maksymalnie zbliżone do czystego światła białego, dzięki czemu pasuje we wszelkich lokalach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych, wizażystka, kwiaciarnia).

Barwa biała zimna

Norma PN-EN 12464-1 przyjmuje że, jest to temperatura barwowa powyżej 5300 K. Diody LED, które dają światło białe chłodne dostarczają większą ilość światła, niż barwy cieplejsze przy tej samej mocy źródła, ich wykorzystanie jest zatem bardziej ekonomiczne. W handlu przyjęte jest określanie diod LED o barwie od 5000 K jako światło zimne.

źródło: http://www.oswietleniesklepow.pl/barwa-swiatla-opraw-sklepowych.html

Jaka barwa światła do pieczywa?

Zobacz, co spotka Twoich Klientów jeżeli zostanie źle dobra barwa światła a jego źródło będzie miało za niski indeks oddawania barw (CRI)

Proszę przesunąć linię na środku zdjęcia, żeby zobaczyć jak wygląda źle i dobrze oświetlone stoisko z pieczywem.

Współczynnik oddawania barw CRI

CRI (od ang. colour rendering index), Ra – wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału pomiędzy 0 a 100. Charakteryzuje, jak postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. Oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej im ten wskaźnik jest wyższy. Wraz ze wzrostem barwy są lepiej oddawane aż do CRI 100, co oznacza światło słoneczne dzienne.

CRI równy 100 pokazuje prawdziwe kolory obiektu. Tradycyjne źródła światła: żarowe i halogenowe miały CRI 100. Zazwyczaj źródła światła o CRI od 80 do 89 są uważane za dobre, a te od CRI 90 są doskonałe!

Ogólna zasada brzmi: im wyższy CRI, tym lepsza zdolność oddawania barw.

Doradca d/s oświetlenia pieczywa Maxi-Light 505-876-434

messa led spot white
Messa led spot z modułem do pieczywa
Maxi-Light
Maxi-Light polski producent oświetlenia do żywności

 

Maxi-Light dzięki optymalizacji oferty możemy zawsze zaoferować naszym Klientom niezwykle atrakcyjne ceny. Mamy wieloletnie doświadczenie w doborze oświetlenia odpowiedniego do różnego rodzaju powierzchni handlowych.