Jaka barwa światła do mięsa?
Spis treści
Im wyższa jest wartość wyrażona w stopniach Kelwina tym światło jest chłodniejsze i jaśniejsze, odwrotnie im niższa jest ilość stopni Kelwina tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte.
Temperatura barwowa światła.
Dobieramy odpowiednią dla asortymentu barwę światła białego.
Temperatura barwowa podaje jak ciepłe jest światło białe. Nie ma tu związku z emisją ciepła, a jedynie z barwą światła: może ona być zimna, neutralna oraz ciepła. Jednostką temperatury barwowej jest stopień Kelwina.
CEL: Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie komfortu widzenia i poprawia kolorystykę.
EFEKT: Barwa światła może aktywizować do działania – podjęcia decyzji o zakupie.
Podsumowanie: temperatura barwowa światła określa barwę światła białego, jej jednostką jest Kelwin [K]
Specjalistyczne rozwiązania oświetleniowe do mięsa i wędlin
Jaka barwa światła do mięsa i wędlin?
2700 do 3000 kelwinów
Barwa światła wpływa na naszą percepcję. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do znalezienia odpowiedniej temperatury barwowej dla oświetlenia w sklepach.
Do mięsa czerwonego najlepiej wybrać światło o barwie ciepłej białej (2700 do 3000 kelwinów). To światło podkreśla świeżość produktów mięsnych, ponieważ ciepłe, białe światło zawiera więcej odcieni czerwieni.
Jaka barwa światła do mięsa?
Kiedy mówimy o temperaturze barwowej, mamy na myśli różne odcienie światła białego (chłodne, neutralne i ciepłe), a nie kolorowe, takie jak czerwone, niebieskie i zielone. Temperatura barwowa jest wyrażana w jednostkach zwanych Kelvinami. Im niższa wartość Kelvina, tym bardziej czerwone światło, a im wyższa wartość Kelvina, tym bardziej niebieskie światło. Ciepłe białe światło ma wartość kelwinów od 2700 do 3000 kelwinów, a chłodne białe światło ma średnią wartość około 4500 kelwinów.
Do mięsa czerwonego najlepiej wybrać światło o barwie ciepło białej (2700 do 3000 kelwinów). To światło podkreśla świeżość produktów mięsnych, ponieważ ciepłe, białe światło zawiera więcej odcieni czerwieni. Steki, jagnięcina, mięso mielone… wszystko to wygląda o wiele bardziej apetycznie dzięki efektowi ciepłego światła. W ten sposób dodatkowo podkreśla się czerwony, świeży kolor mięsa. Zimne białe światło, które zawiera więcej niebieskich odcieni, nadałoby czerwonemu mięsu zupełnie niewłaściwy kolor – mięso wydawałoby się nawet stare w złym świetle.
Już ponad 10 lat temu różne firmy opracowały niezależnie własne serie LED o spektrum zoptymalizowanym pod kątem produktów z świeżego mięsa (mielonego i krojonego). Lampy te w rzeczywistości emitują różowe światło, aby podkreślić świeży, czerwony kolor mięsa. W ten sposób kupcy mogą przedłużyć okres przydatności do spożycia swoich świeżych produktów mięsnych, a jednocześnie zmniejszyć ilość odpadów.
Jaka barwa światła do mięsa i wędlin?
Do każdego mięsa czerwonego najlepiej jest dobrać światło o barwie ciepło białej (2600 do 3000 kelwinów). Takie światło podkreśli świeżość produktów mięsnych, dlatego że ciepłe światło białe zawiera znacznie więcej odcieni czerwieni. Mięso mielone, befsztyki wołowe, steki, dziczyzna i jagnięcina te mięsa znacznie lepiej wyglądają w barwie ciepłej (2700 K). Jest to jednoznaczny efekt wykreowania bardziej apetycznego widoku dzięki odcieniom ciepłego światła.
Maxi-Light dzięki optymalizacji oferty możemy zawsze zaoferować naszym Klientom niezwykle atrakcyjne ceny. Mamy wieloletnie doświadczenie w doborze oświetlenia odpowiedniego do różnego rodzaju powierzchni handlowych.
Jaka barwa światła do mięsa?
Jaka jest idealna temperatura barwowa do ekspozycji mięsa i jakie światło sprawia, że mięso wygląda najlepiej?
Najlepiej jeżeli użyjemy specjalistycznego źródła światła o ciepłej temperaturze barwowej od 2700 do 3500K w zależności od rodzaju mięsa. Zawsze używaj światła, które ma wysokie CRI lub wskaźnik oddawania barw Ra na poziomie 90 lub więcej, aby zachować jak najbardziej naturalne zabarwienie żywności.
Czym właściwie jest temperatura barwowa?
Temperatura barwowa różni się w zależności od rodzaju źródła światła. Od ciepłego do zimnego:
Płomień świeczki: 1500 K
Żarówka tradycyjna: 2600 – 2700 K
Żarówka halogenowa: 2700 – 3000 K
Świetlówka TL: 4500 – 6500 K
Światło dzienne: 5500 – 7000 K
Dla źródeł światła o barwie światła białej normy określają trzy zasadnicze grupy:
Barwa biała ciepła
Polska norma PN-EN 12464-1 która dotyczy oświetlenia miejsca pracy w budynku określa że, jest to temperatura barwowa niższa niż 3300 K. Diody LED o takiej barwie są zbliżone temperaturą barwową do klasycznych żarówek wolframowych.
Barwa biała neutralna
Według tej samej normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa z zakresu pomiędzy 3300 K a 5300 K. W wypadku diod LED pod pojęciem temperatury barwowej neutralnej rozumiane są zakresy pomiędzy 3800 a 4500 K określane handlowo jako 4000 K. Światło o neutralnej barwie jest maksymalnie zbliżone do czystego światła białego, dzięki czemu pasuje we wszelkich lokalach usługowych (fryzjerskich, kosmetycznych, wizażystka, kwiaciarnia).
Barwa biała zimna
Norma PN-EN 12464-1 przyjmuje że, jest to temperatura barwowa powyżej 5300 K. Diody LED, które dają światło białe chłodne dostarczają większą ilość światła, niż barwy cieplejsze przy tej samej mocy źródła, ich wykorzystanie jest zatem bardziej ekonomiczne. W handlu przyjęte jest określanie diod LED o barwie od 5000 K jako światło zimne.
źródło: http://www.oswietleniesklepow.pl/barwa-swiatla-opraw-sklepowych.html
Jaka barwa światła do mięsa i wędlin?
Zobacz, co spotka Twoich Klientów jeżeli zostanie źle dobra barwa światła a jego źródło będzie miało za niski indeks oddawania barw (CRI)
Proszę przesunąć linię na środku zdjęcia, żeby zobaczyć jak wygląda źle i dobrze oświetlone stoisko z mięsem i wędlinami.
CRI 90
CRI 80
Współczynnik oddawania barw CRI
CRI (od ang. colour rendering index), Ra – wskaźnik oddawania barw charakteryzujący źródło światła. Wyrażony jest liczbą z przedziału pomiędzy 0 a 100. Charakteryzuje, jak postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. Oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej im ten wskaźnik jest wyższy. Wraz ze wzrostem barwy są lepiej oddawane aż do CRI 100, co oznacza światło słoneczne dzienne.
CRI równy 100 pokazuje prawdziwe kolory obiektu. Tradycyjne źródła światła: żarowe i halogenowe miały CRI 100. Zazwyczaj źródła światła o CRI od 80 do 89 są uważane za dobre, a te od CRI 90 są doskonałe!
Ogólna zasada brzmi: im wyższy CRI, tym lepsza zdolność oddawania barw.
Dla detalistów wyzwaniem jest zaprezentowanie produktów, aby umożliwić szybki zwrot sprzedaży i zminimalizować marnowanie żywności.
Kluczem do ekspozycji mięsa w handlu detalicznym jest prezentacja produktów mięsnych w atrakcyjnym i zbywalnym formacie.
Jak korzystać z czerwonego oświetlenia LED, aby zminimalizować przebarwienia mięsa i stworzyć atrakcyjne i kuszące gabloty na mięso.
Błędy, które popełniasz w oświetleniu swojej sklepu mięsnego, mają negatywny wpływ na wizerunek, jaki Twój wizerunek przekazuje klientom,